VII festyn rodzinny w Gierałtowicach

,,Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego..." - głosi przyjęta przez Sejm RP uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej".

Kierując się chęcią upamiętnienia wydarzeń sprzed stu lat, pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach 18 maja 2019 roku na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zorganizowali VII edycję festynu rodzinnego.

Odwiedzających zaskoczyła ogromna ilość niecodziennych atrakcji. Imprezę uświetnił pokaz mundurów i broni z początków XX wieku, przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną . Istniała również możliwość zwiedzenia z przewodnikiem wystawy pt. „Śląsk – droga do niepodległości" udostępnionej przez IPN oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Gra „Z powstaniami śląskimi w tle" wymagała od uczestników m. in. umiejętności odczytywania pseudonimów konspiracyjnych, szeregowania stopni wojskowych, rozpoznawania przywódców, znajomości pieśni czy miejsc związanych z powstaniami. Dzięki Strzelnicy Sportowej Klubu Strzeleckiego SILESIA GUNS z zaciekawieniem korzystano z możliwości zaznajomienia się z różnego typu bronią palną. Na warsztatach informatycznych programowano ozoboty . Dzieci przy wykorzystaniu robotów mogły obserwować przebieg bitew powstańczych na Śląsku. Z uwagą obejrzano perfekcyjny pokaz musztry. Jak zawsze młodzieńczy entuzjazm i energię wniósł występ "Uskrzydlonych", a także młodzieżowego zespołu hip-hopowego „Power Dance". Nie obyło się bez wspólnie odtańczonej belgijki. Warsztaty kulinarne kuchni śląskiej pokazały ogromne zainteresowanie sposobami przyrządzania smacznych, może niekoniecznie najzdrowszych posiłków (czego nie robi się dla podtrzymania tradycji !). Gry i zabawy edukacyjne, plac zabaw, stanowisko z farbami do malowania twarzy tradycyjnie przyciągnęły tłumy dzieci. Nie zabrakło pokazu strażaków OSP w Gierałtowicach. Pożar oczywiście ugaszono, przy okazji polewając wszystkich naokoło. Oferowano przysmaki kuchni regionalnej: żur ,chleb ze smalcem i ogórki kiszone, ciasta domowego wypieku, przetwory. Niesamowitym hitem okazały się grillowane ziemniaki. Odbył się mecz siatkówki absolwenci – uczniowie. Chętni mogli się sfotografować w strojach śląskich, odwiedzić Szkolną Izbę Regionalną , czy wejść do niemieckojęzycznego escape roomu.

Festyn zorganizowano wspólnie z Kołem Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach, Stowarzyszeniem Porada, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gierałtowicach i Kołem Gospodyń Wiejskich w Gierałtowicach.

Z całą pewnością była to okazja do przeżycia cennej lekcji historii połączonej z dobrą zabawą.

 

Galeria zdjęć

wykonanie strony internetowej: Everest Studio