Szkolny Klub Wolontariatu

Szkolny Klub Wolontariatu „Promyk Nadziei”

IMG 20171208 114121 resize

Cele i zadania klubu:

  • Zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym,
  • Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności,
  • Uaktywnienie działań w obszarze pomocy koleżeńskiej,
  • Promocja idei wolontariatu w szkole,
  • Udział w akcjach charytatywnych.

Każdy wolontariusz działa zgodnie z następującymi zasadami:

  • Bądź  pewien - zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
  • Bądź przekonany - nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
  • Bądź osobą, na której można polegać - praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.
  • Działaj w zespole - znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

Liderzy wolontariatu: Angelika Nieradzik, Julia Kaczkowska, Wiktoria Kacprzak

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu: p. Aleksandra Bargiel

 

Działania podejmowane przez wolontariuszy


 ROK SZKOLNY 2017/2018


14 stycznia 2018 - 26 Finał WOŚP

15 442,20 zł - taką sumę zebraliśmy w tegorocznym Finale Wielkiej Orkiestry. Pomimo mroźnej pogody 18 wolontariuszy zarejestrowanych w naszym sztabie od wczesnych godzin porannych kwestowało we wszystkich miejscowościach naszej gminy. W sztabie wolontariusze spotkali się wieczorem, gdzie wspólnie z komisją liczącą sprawdzali zawartość swoich puszek. Rekordzistka zebrała do swojej puszki ponad 2500 złotych. Na kilka dni przed Finałem wolontariusze otrzymali niezbędny ekwipunek: puszki, identyfikatory i serduszka, oraz uczestniczyli w spotkaniu z policją, w celu omówienia zasad bezpieczeństwa w czasie kwesty.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom gminy, którzy okazali wspaniałe serce i hojnie wsparli ideę Wielkiej Orkiestry. Pieniądze z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.


 
Wizyta w Fundacji WOŚP w Warszawie

Przygotowując się do udziału w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ośmioosobową grupą wolontariuszy wybraliśmy się do siedziby Fundacji, mieszczącej się przy ulicy Dominikańskiej w Warszawie. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda codzienna praca w Fundacji, jak przebiega proces przygotowania identyfikatorów, począwszy od drukowania, naklejania hologramów i pieczętowania, do końcowego laminowania. W fundacji panowała bardzo serdeczna atmosfera, pracownicy wytłumaczyli co i jak i mogliśmy sami przygotować identyfikatory dla 18 wolontariuszy, zarejestrowanych w naszym sztabie. W Fundacji non stop pojawiali się kolejni przedstawiciele różnych sztabów, którym pomagaliśmy przygotować dziesiątki identyfikatorów. Następnie otrzymaliśmy serduszka, puszki kwestarskie i banderole do ich zabezpieczenia. W drodze powrotnej krótki spacer przy Pałacu Kultury i Nauki, gdzie właśnie budowana była scena koncertowa na niedzielny Finał, oraz wizyta w Złotych Tarasach. W stolicy przemieszczaliśmy się metrem, które jest bez wątpienia rewelacyjnym sposobem na szybkie dotarcie do celu.

 

sztab wosp


 
Szlachetna Paczka 2017

Szkolny Klub Wolontariatu Promyk Nadziei gorąco dziękuje wszystkim darczyńcom i innym osobom zaangażowanym w tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. Dzięki Wam udało się przygotować 21 paczek z prezentami dla Rodziny, w których znalazły się wszystkie rzeczy o które prosiła Rodzina. 9 grudnia zawieźliśmy paczki do magazynu Szlachetnej Paczki w Gliwicach, gdzie jak zawsze zostaliśmy serdecznie przyjęci i spędziliśmy trochę czasu na rozmowie z wolontariuszami, by podzielić się wrażeniami z przygotowania darów. Paczki trafiły do Rodziny następnego dnia, a my otrzymaliśmy taką oto informację o przebiegu spotkania:

Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.
Pani Natalia wraz z chłopcami czekali już na wolontariuszy w drzwiach. Wielkie zdziwienie zrobiło na nich to, że razem z wolontariuszami przyjechał pan Strażak. Na twarzach członków rodziny gościł uśmiech, widać było również radość. Byli zaskoczeni ilością paczek. Emocji było dużo, a przy każdej paczce coraz więcej. Chłopcy byli uradowani z samochodu oraz pościeli. Natomiast ogromną radość pani Natalii sprawił komplet garnków. Gdy emocje ciut opadły porozmawialiśmy z panią Natalią, a chłopcy wraz z naszym wolontariuszem poszli bawić się samochodem. Pani Natalia była wzruszona, że znaleźli się dobrzy ludzie i zechcieli pomóc w trudnej sytuacji. Kobieta nie mogła znaleźć słów opisujących radość i wdzięczność dla Darczyńców.

Co chce przekazać wolontariusz?
Chciałabym podziękować grupie wspaniałych wolontariuszy za włączenie się w przygotowanie paczki oraz pani, która trzymała pieczę nad jej kompletowaniem. Również osobom, które pomogły w dowiezieniu paczek do magazynu. Jesteście naprawdę świetnymi ludźmi o wielkich serduszkach i mam nadzieję, że niektórzy w przyszłym roku razem z nami wyruszą z paczkami do rodzin i na własne oczy zobaczą jakie to świetne uczucie znaleźć w rodzinach ich piękno oraz poznać ich niepowtarzalne historie. Chciałabym Wszystkim z osobna życzyć zdrowych, wesołych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz szczęśliwego Nowego Roku!!

Co chce powiedzieć od siebie Rodzina?
Myślę, że Darczyńcy to bardzo dobrzy ludzie o wielkich sercach. Chciałabym podziękować z całego serca za otrzymaną pomoc i wsparcie.

logo SZ P zmien rozmiary

 

Udział w akcji KOPYCIAKI - pomoc dla koni

W podziękowaniu za włączenie się w akcję Kopyciaki, jako darczyńca, otrzymaliśmy maskotki koników i certyfikat. Zabawki wolontariusze Promyka Nadziei przekazali dzieciakom uczęszczającym do szkolnej świetlicy.

Multibieg 2017

10 września 2017 Wolontariusze Promyka Nadziei wspierali Multibieg od strony organizacyjnej. Impreza sportowa pod nazwą MultiBieg pozwala poprzez aktywność fizyczną włączyć się w akcję charytatywną. W tegorocznej edycji udział w biegu zapewnił wsparcie potrzebne na rehabilitację Patryka Paczki z Gierałtowic, który został potrącony przez samochód ciężarowy.

 


 

Szkolny Klub Wolontariatu dla Fundacji CENTAURUS

Realizując projekt edukacyjny KOPYCIAKI Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował dwa kiermasze ciast, z których dochód 430,00 zł. został przekazany Fundacji CENTAURUS, celem wsparcia opieki nad uratowanymi końmi. Fundacja Centaurus działa w imieniu zwierząt od 2006 roku. Jest międzynarodową organizacją non profit, która koncentruje swoje działania i projekty wkoło dobroczynności wobec zwierząt w wielu aspektach. Stado 800 ocalonych koni, 50 osiołków, paręset psów, liczne zwierzęta gospodarskie i domowe to zasługa 400 000 Darczyńców z całego świata, którzy zaangażowali się w działalność organizacji. Zwierzęcy Folwark w Szczedrzykowicach (koło Legnicy) nabyty przez Centaurusa w 2012 roku stanowi obecnie największy azyl dla koni w Europie, gdzie otoczonych opieką jest około 400 koni i parędziesiąt osiołków. Ponadto pod Zieloną Górą (Wojnowo) znajduje się ośrodek rehabilitacyjny i adopcyjny dla psów.

centaurus


 

Medal WOŚP dla Szkolnego Klubu Wolontariatu!

Fundacja WOŚP nagrodziła "Promyk Nadziei" medalem dziękując za wieloletnie zaangażowanie i udział w Finałach.


Szlachetna Paczka 2016

Szkolny Klub Wolontariatu już 7 raz przygotował podarunki dla jednej z potrzebujących rodzin w ramach akcji Szlachetna Paczka. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić komuś radość. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę potrzebnych rzeczy!

A oto relacja z dostarczenia paczki, jaką otrzymaliśmy od wolontariuszki - opiekunki
rodziny.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.
Gdy przywieźliśmy paczki pan Dariusz od razu zapytał czy potrzebujemy pomocy i zaczął rozpakowywać prezenty z samochodu z nami. Rodzina była zdumiona, gdy zdała sobie sprawę z ilości otrzymanych prezentów. Każdy był po prostu oszołomiony wspaniałością całej paczki. Pani Ania cieszyła się ze wszystkiego, mówiła, że wszystko jest po prostu piękne. Podczas rozpakowywania dziewczyny nie mogły uwierzyć własnym oczom, najbardziej podobały im się zabawki oraz gry. Błażej bardzo ucieszył się z piłki oraz gry '5 sekund' o której zawsze marzył. Pani Ania bardzo ucieszyła się z wszystkich prezentów tj. pudła pełnego gier i zabawek, jedzenia oraz środków czystości. Cała rodzina była po prostu przeszczęśliwa a w domu panował miły świąteczny gwar.

Co chce przekazać Tobie wolontariusz:
Chciałam szczerze podziękować Darczyńcy za odpowiedzialność i zaangażowanie włożone w przygotowywanie paczki (wszystkim członkom kółka wolontariuszy, nauczycielom oraz reszcie zaangażowanych współ-darczyńców). Jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie z tak otwartym i szczerym Darczyńcą. Paczka była świetna, cała rodzina była bardzo szczęśliwa. Jestem pewna, że zmienili Państwo na stałe życie całej rodziny pani Ani. Życzę wszystkiego dobrego oraz miłych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

Co chce powiedzieć od siebie rodzina:
Rodzina chce bardzo serdecznie podziękować za wszelką otrzymaną od Państwa pomoc, wsparcie, dobroć i przede wszystkim nadzieję na lepsze jutro. Jest niezmiernie wdzięczna i wzruszona tym, że na świecie istnieją jeszcze dobrzy ludzie. Rodzina z całego serca życzy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.


 

Finał akcji Szlachetna Paczka - 13.12.2015r.

Po piątkowym pakowaniu, w niedzielę 13 grudnia przyszła pora na dostarczenie paczki do wyznaczonego magazynu przy parafii Cyryla Metodego w Knurowie. Przez ponad 3 tygodnie uczniowie i nauczyciele gimnazjum gromadzili produkty potrzebne rodzinie: środki czystości, kosmetyki, przybory szkolne, produkty spożywcze, konserwy, słodycze, pościel, ręczniki, naczynia żaroodporne, a także wymarzone prezenty - małe radio dla mamy oraz puzzle, słuchawki i skarpety koszykarskie dla chłopców. Wolontariusze „SKW Promyk Nadziei" przeprowadzili także kwestę. Z zebranych datków mogliśmy zakupić: odkurzacz, mikser, mop, deskę do prasowania, kołdrę, pościel, siekierkę do drewna, koszulki i spodnie dresowe dla chłopców, buty sportowe dla najmłodszego syna. W akcję włączyli się także podopieczni świetlicy Szkoły Podstawowej. Wszystkie dary znalazły się w 17 paczkach opakowanych w kolorowy świąteczny papier. Z magazynu w Knurowie do rodziny doręczy je wolontariuszka Szlachetnej Paczki – opiekunka rodziny. Z niecierpliwością czekamy na relację z dostarczenia paczki!

Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które okazały serce i wsparły naszą akcję finansowo lub przynosząc dary!!!

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom :)

wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunką

shell-szlachetna-paczka 

Wizyta w schronisku dla zwierząt - 06.11.2015r.

W piątek 6 listopada grupa 22 wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Promyk Nadziei" odwiedziła Schronisko dla Zwierząt w Gliwicach. Młodzież przywiozła dary, które w październiku były zbierane w szkole: koce, poduszki, makarony, ryż, kaszę i oczywiście karmę suchą i puszkowaną. O działaniu schroniska i opiece nad zwierzętami opowiedziała pani kierownik mgr inż. Dorota Jasińska. Wolontariusze zostali oprowadzeni po terenie schroniska, zobaczyli psie boksy i wybiegi, a także kociarnię. Obecnie w schronisku przebywa około 180 psów i 30 kotów. Jak zapewniała nas pani kierownik, darowizny rzeczowe to dla schroniska bardzo skuteczna pomoc, lecz największym darem dla zwierzaków jest adopcja i miłość człowieka.

Zbiórka książek

Zbiórka słodyczy dla dzieci ze szkoły specjalnej w Gliwicach

Szlachetna Paczka

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Pełna miska dla schroniska - organizowanie pomocy dla zwierzaków w schroniskach

Warsztaty komputerowe dla babci i dziadka

Zbiórka słodyczy dla dzieci ze szkoły specjalnej w Gliwicach
Zbiórka książek dla dzieci przebywających w szpitalach

 

wykonanie strony internetowej: Everest Studio