Projekty gimnazjalne

PREZENTACJA PROJEKTÓW

 

Rok szkolny 2017/2018

29 maja 2018r. w naszej szkole, jak w ubiegłych latach, odbyła się publiczna prezentacja projektów gimnazjalnych. Sześć grup uczniów pod czujnym okiem opiekunów prezentowało owoce swojej kilkumiesięcznej pracy. W tym roku dwie grupy postanowiły kontynuować wcześniejszy projekt zakładania szkolnego ogrodu – Zielonej Pracowni. Miejsce, w którym mogą uczyć się i bawić uczniowie naszego zespołu, wzbogaciło się o kolejne rabaty tematyczne, o ścieżkę sensoryczną oraz o domki dla ptaków i owadów. Jedna z grup postanowiła nakręcić film pt. „Jeden dzień z matematyką", uczniowie udowodnili, że królowa nauk niewątpliwie towarzyszy nam każdego dnia. Inną, bardzo ciekawą formą prezentacji, był projekt przedstawiający przewodnik kulturalny po naszym województwie, oparty nie tylko na suchych informacjach, ale również wzbogacony tańcem i fragmentami recytacji znanych wszystkim utworów. Poznaliśmy również kulisy tworzenia reklam oraz pisania książek dla dzieci. Uczniowie wykazali się kreatywnością przy tworzeniu projektów, ich owoce widoczne będą jeszcze przez długi czas. Dziękując wszystkim za przygotowani, ciężką pracę, zaangażowanie zamykam kolejną kartę historii gimnazjów.

 

Rok szkolny 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas drugich zrealizowali następujące projekty

 1. Architektura krajobrazu – projektowanie ogrodu. opiekun: p. Aneta Cajza
 2. Znane sylwetki sportowców z naszej gminy. opiekun: p. Marcin Grzegorzyca
 3. Jeździectwo – czy ma wpływ na nasze samopoczucie? opiekun: p. Hanna Zubek
 4. Śladami gwarków śląskich – historia pisana pod ziemią.opiekun: p. Aleksandra Bargiel - Firlit
 5. Czy warto czekać? opiekun: p. Barbara Rapcia
 6. Rozrywki gimnazjalisty – jak wykorzystać wolny czas? opiekun: p. Gabriela Więcko
 7. 1000 lat historii Żydów w Polsce. opiekun: p. Stefan Duda

Publiczna prezentacja projektów odbyła się w naszej szkole 1 czerwca 2017 r. w obecności kolegów i koleżanek z klasy I i III, zaproszonych gości i nauczycieli. Każda grupa przedstawiła swój projekt, podczas którego prezentowała filmy – wywiady z mieszkańcami gminy, makiety, gazetkii, które były efektem ich kilkumiesięcznej pracy, zdjęcia, foldery. Grupa, której opiekunem była Pani Cajza, zaprosiła całą szkołę na otwarcie przyszkolnego ogrodu doświadczeń, w którym Pani dyrektor posadziła piękną sadzonkę dębu. Przygotowane przez grupy materiały mogą być w przyszłości wykorzystane do uatrakcyjnienia pracy na lekcji a nawet jako materiały do przygotowania ciekawych imprez środowiskowych. Tematyka tegorocznych Projektów Edukacyjnych była rozmaita. Uczniowie mogli wybrać interesujący ich temat. Opiekunowie z dużym poświęceniem i zapałem pomagali swoim podopiecznym w zdobywaniu, selekcjonowaniu i gromadzeniu materiałów. Byli ich opiekunami podczas wyjazdów. Grupy wykorzystały w doskonały sposób czas, który był przeznaczony na prezentację.

Rok szkolny 2015/2016

W miniony piątek uczniowie drugiej klasy gimnazjum przeżywali swój wielki dzień - prezentację projektów gimnazjalnych. Choć ktoś może powiedzieć, że to łatwe - emocje, które towarzyszyły pokazom świadczyć mogą zgoła o czym innym. W czasie trzech godzin lekcyjnych osiem grup prezentowało swoje różnorodne projekty. W tym roku uczniowie realizowali następujące tematy:

 • Papieże XX wieku przypominają o naszych cichych przyjaciołach - aniołach.
 • 1050 rocznica przyjęcia chrztu przez Polskę - wtedy wszystko się zaczęło.
 • Paradoksy matematyczne.
 • Antypody - zaskakująco niebezpieczni sąsiedzi człowieka
 • Ja - wolontariusz.
 • Po co nam matematyka i kto ją wymyślił?
 • Rowerowe wycieczki od komputera ucieczki.
 • Organizm człowieka jako mini laboratorium chemiczne.
 • Muzyka, ruch to samo zdrowie - ruch Cheerleders ci to powie!

Projekty udały się, uczniowie byli zadowoleni a widzowie, wśród których nie zabrakło również przejętych rodziców, nagradzali kolejne grupy burzą oklasków. Szczególne podziękowania, w tym miejscu, należą się nauczycielom, którzy jako opiekunowie projektów wspierali swoich podopiecznych, udzielali im rad, a nawet sami angażowali się podczas występów. Pierwszaki trzymajcie się! Przed Wami postawiona wysoko poprzeczka!

Rok szkolny 2014/2015

W czwartek 21 maja 2015r. w auli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach odbyła się publiczna prezentacja projektów gimnazjalnych. Uczniowie klas II pod czujnym okiem opiekunów zaprezentowali sześć tematów, nad którymi pracowali przez ostatnie pół roku. Tematyka projektów była bardzo zróżnicowana. Widzowie mogli usłyszeć o sportowych zainteresowaniach mieszkańców naszej gminy, poznać zasady działania połączeń równoległych i szeregowych, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat teatru czy udzielania pierwszej pomocy. Duże zainteresowanie wzbudził projekt poświęcony patronom gieraltowickich ulic. Tegoroczne projekty były na bardzo wysokim poziomie. Już dziś wiemy, że niektóre z nich zostaną wykorzystane do promocji naszej gminy.

Rok szkolny 2013/2014 

Po raz kolejny uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali owoce swojej półrocznej pracy nad projektami gimnazjalnymi, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej mają obowiązek przygotować a następnie publicznie zaprezentować. Nasi uczniowie klas II swój wielki dzień przeżywali 26 maja. W tym roku zaprezentowano siedem następujących prac:

 • „Odnawialne źródła energii i ich wykorzystywanie w naszej gminie" – opiekun p. Joanna Orzech;
 • „Jak pokonać własne lęki" - opiekun p. Hanna Zubek;
 • „Życie jak w filmie- czego możemy dowiedzieć się o życiu w krajach anglojęzycznych oglądając angielskie amerykańskie filmy i seriale" - opiekun p. Ewa Szakoła;
 • „Sposoby spędzania czasu wolnego przez mieszkańców Gierałtowic" - opiekun p. Adam Szwedka;
 • „Wpływ rzeczywistości wirtualnej na życie przeciętnego gimnazjalisty"- opiekun p. Stefan Duda;
 • „PRL we wspomnieniach naszych dziadków i rodziców"- opiekun p. Aleksandra Piekara;
 • „Różnice i podobieństwa w naszej szkole w obrębie 80 lat"- opiekun p. Beata Stawowy;

Przedstawione projekty miały przygotować uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności, do rozbudzenia zainteresowania naukami ścisłymi, umiejętności świadomego korzystania z portali społecznościowych, zwiększenia świadomości uczniów na temat historii naszej szkoły, ale również historii Polski lat 70 i 80-tych . Wszystkie zaprezentowane projekty stały na wysokim poziomie.

Rok szkolny 2012/2013 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej uczniowie gimnazjum mają obowiązek przygotować a następnie publicznie zaprezentować wykonany przez siebie projekt. Nasi uczniowie klas II swój wielki dzień przeżywali 29 maja. W tym roku zaprezentowanych zostało osiem projektów. Oto ich tytuły i opiekunowie: Pokochać teatr – opiekun p. Gabriela Więcko; Sporty ekstremalne - opiekun p. Hanna Zubek; Wpływ gier komputerowych na młodego człowieka - opiekun p. Jolanta Hanus; Fontanna Herona - opiekun p. Sabina Nowaczek; Czy sława idzie w parze ze szczęściem? - opiekun p. Aleksandra Bargiel-Firlit; Zastosowanie nowinek informatycznych w technice i życiu - opiekun p. Gabriela Buchczyk; Życie sportowe Jerzego Dudka - opiekun p. Marcin Grzegorzyca; Zdrowe odżywianie-dlaczego jest takie ważne? - opiekun p. Aneta Cajza. Przedstawione projekty miały przygotować uczniów do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz do bezpośredniego obcowania z dziełami sztuki, do rozbudzenia zainteresowania naukami ścisłymi, przedstawienia dobrych i złych stron grania w gry komputerowe, zwiększenia świadomości uczniów na temat zdrowego trybu życia i prawidłowego odżywiania. Wszystkie zaprezentowane projekty stały na wysokim poziomie.

Rok szkolny 2011/2012

4 maja w naszym gimnazjum odbyła się prezentacja projektów gimnazjalnych. Uczniowie klas drugich przedstawili efekty pracy ostatnich miesięcy. Podczas prezentacji projektów mogliśmy się dowiedzieć: jaki jest wpływ wydobycia węgla kamiennego na środowisko naturalne, co nastolatek powinien wiedzieć o jedzeniu, jaka jest znajomość języków obcych w naszej gminie, jakie są ciekawe zawody, jaki wpływ miały okręty wojenne na przebieg II wojny światowej, czy jakie mamy rodzaje reklamy oraz jak stworzyć zespół muzyczny. Wszystkie grupy projektowe przedstawiły swoje tematy za pomocą prezentacji multimedialnych, a także w formie wystawy.

wykonanie strony internetowej: Everest Studio